BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 16 PDZ
Aktywna działalność Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 16DZ
14.08.2018
Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej po raz kolejny wzięło udział w konkursie "Aktywizacja elbląskich organizacji kombatanckich oraz wojskowych".

Nasz projekt nazwaliśmy:"W stulecie odzyskania niepodległości-wywalczonej   i utrwalanej narodowej czynem zbrojnym". Projekt został przyjęty.

Częścią projektu stała się odbyta w dniu 26 maja br. podróż wojskowo-historyczna do Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego i Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Udział w niej wzięli także przedstawiciele współpracujących elbląskich organizacji mundurowych oraz Stowarzyszenia Próchnickiego.

Była to wyczerpująca ( duże zamierzenia) , ale potężnie emocjonalna podróż. Takie miejsca, niezależnie od tego,ile razy tam się było,zawsze uszlachetniają i wzmacniają wszystkich. A co dopiero "mundurowców". Wrażeń więc moc. Nieco wolelibyśmy większego uporządkowania ekspozycji dla indywidualnie zwiedzających w Muzeum Powstania Warszawskiego.Bez szukania jednak dziury. Niedosyt trochę zaistniał na Powązkach, ale przeszkodziła potężna ulewa. Jednak i deszcz nie przeszkadzał, aby każdy mógł dotrzeć  do miejsc pochówku tych, którzy-ich zdaniem- zapisali się w historii  Polski.

Była to więc dobra podróż. Na  bazie doświadczeń wypracujemy podobne zamierzenia na 2019 rok.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych