BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
98 rocznica powstania Związku Inwalidów Wojennych RP
20.04.2017
Uroczystości w Parku Traugutta przy obelisku upamiętniającym inwalidów wojennych towarzyszył ceremoniał wojskowy i poczty sztandarowe organizacji kombatanckich.

19 kwietnia w Parku Traugutta na uroczystości upamiętniającej inwalidów wojennych zebrali się m.in. Biskup Diecezji Elbląskiej- Jacek Jezierski, Wiceprezydent Miasta- Janusz Nowak, Przewodniczący Rady Miasta- Marek Pruszak, Wojewoda Warmińsko-Mazurski- Sławomir Sadowski , Konsul Honorowy Republiki Mołdawii- Maciej Bukowski, Dowódca 16  Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej- gen. dyw. Marek Sokołowski, Dyrektor Wydziału Zarządzania Urzędu Wojewódzkiego- Karolina Motyka-Kozioł, Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego- Grażyna Kuga oraz delegacja żołnierzy Wojska Polskiego i służb mundurowych Garnizonu w Elblągu.

Doskonale pamiętam tych żołnierzy, którzy odnieśli rany w czasie II wojny światowej. W wypłowiałych mundurach, wspierając się na kuli, oglądali swoje gospodarstwa. Własnymi rękami wydzierali ziemię w okolicy, by siać i sadzić. Odbudowywali także Elbląg, jedno z najbardziej zniszczonych miast Rzeczpospolitej. Za trud należy im podziękować - RP mówił Stanisław Skrzypski z gdańskiego oddziału związku.

Związek Inwalidów Wojennych RP powstał w 1919 r. To najstarsza organizacja kombatancka w Polsce oraz jedno z najstarszych tego typu stowarzyszeń na świecie. - Od 98 lat, mimo niewyobrażalnych trudów w czasie okupacji i okresie stalinowskim, skutecznie walczy w interesie ludzi, którzy w służbie ojczyzny oddali rzecz najcenniejszą - swoje zdrowie - w rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych RP przypomniał w słowach nadesłanych marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. - Pomaga im zachować godne warunki życia, uzyskać opiekę socjalną i medyczną, rozwijać koleżeństwo i przyjaźń. O tym, że związek powstał z chęci niesienia pomocy weteranom mówił też wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak: - Budował szacunek do inwalidów w społeczeństwie - podkreślał - a zadania, jak niesienie pomocy ludziom okaleczonym w wyniku działań wojennych, aktualne są również dziś. W Elblągu wspominamy inwalidów wojennych przy obelisku odsłoniętym w 2008 r. Pamiętamy, że i w naszym mieście mają oni swój dom.

Była salwa honorowa, modlitwa, przemówienia okolicznościowe, a także odznaczenia - od Związku Inwalidów Wojennych RP dla tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla organizacji i jej członków. I życzenia zdrowia. Obchody zakończono złożeniem przed pomnikiem kwiatów przez liczne delegacje i uczestników uroczystości.

Tekst: portel.pl, kpt. Paulina Montewka

Zdjęcia : portel.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych