BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
„Rzuć mnie na pożarcie wilkom, a wrócę dowodząc watahą”
06.12.2017
Roczne podsumowanie Kursu przywództwa podoficerów młodszych WILK, mające na celu wyciągnięcie wniosków dotyczących szkolenia (4 edycji) oraz postawienie celów na kolejne edycje WILKA.

Tematyka kursu obejmuje wiedzę z zakresu taktyki, terenoznawstwa, szkolenia medycznego, posługiwania się bronią, walki wręcz, zadań rozpoznawczych,  umiejętności przetrwania, maskowania, oraz mistrzowskiego posługiwania się przydzielonym uzbrojeniem i sprzętem bojowym. Nasi podoficerowie doskonalą umiejętności dowodzenia drużyną w sytuacjach stresowych spowodowanych zagrożeniem życia w środowisku pola walki. Podnoszą swoje umiejętności planowania i podejmowania decyzji oraz umiejętności przewodzenia zespołem ludzkim. Przebywanie w trudnych warunkach terenowych, pogodowych, w stanie wyczerpania fizycznego i psychicznego to jeden z podstawowych elementów pojawiających się w czasie kursu.

Bardzo intensywne szkolenie trwa całą dobę przy minimalnym czasie na sen i regenerację. Duże obciążenie fizyczne, ciągła zmiana dowodzenia wśród kursantów, odcięcie od świata zewnętrznego (brak telefonów komórkowych),  poruszanie się w parach, ciągły nadzór instruktorów to codzienne życie wilka. Po czterech edycjach mamy 62 nowych WILKÓW na 111 biorących udział w kursie – zdawalność wynosi 65%. Podczas rocznego spotkania Wilków podsumowującego kurs wyciągnięto wnioski, które zostaną ujęte w szkoleniu żołnierzy Brygady. Między innymi należałoby wprowadzić strzelania na zmęczeniu (po 2 dobach przed powrotem do MSD), ograniczyć godziny snu podczas zajęć dobowych oraz zapoznać wszystkich podoficerów brygady z założeniami kursu.

Waleczność Inicjatywa Lojalność Kreatywność to właśnie jest ,,WILK”

 
Tekst: mł. chor. Piotr Kamiński, kpt. Anna Bielak-Pestka
Foto: mł. chor. Piotr Kamiński


FOTOGALERIA

 

Tekst: mł. chor. Piotr Kamiński, kpt. Anna Bielak-Pestka

Foto: mł. chor. Piotr Kamiński

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych