BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
Zwiadowcy 15GBZ zakończyli szkolenie górskie
16.04.2018
13 kwietnia zakończyło się dwutygodniowe szkolenie wspinaczkowe w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój oraz w Górach Stołowych.

W szkoleniu Górskim, którego głównym celem było doskonalenie umiejętności ze wspinaczki oraz wykorzystania technik linowych w działaniach taktycznych udział wzięli zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej oraz plutonów rozpoznawczych 1 batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich i 2 batalionu zmechanizowanego 15GBZ. Szkolenie odbyło się dzięki wsparciu i pomocy instruktorów z 22 karpackiego batalionu piechoty górskiej.

Zwiadowcy ćwiczyli między innymi wspinanie się z dolną i górną asekuracją, wychodzenie po linie, przepinki oraz zjazdy. Tworzyli mosty linowe i różne układy wyciągowe do transportu lub ewakuacji. Ponadto żołnierze wykonywali zjazdy kierunkowe i na tak zwane tyrolce.

Środowisko górskie nie jest obce zwiadowcom z 15 GBZ - praktycznie dwa razy w roku Zawiszacy szkolą się w górach, zdobywają odznaki górskie, a także reprezentują 16 Dywizję Zmechanizowaną w zawodach górskich. Ponadto techniki linowe wykorzystywane są w działaniach taktycznych w terenie zurbanizowanym oraz dowolnym terenie z przewyższeniami. Już niebawem 17 zwiadowców otrzyma uprawnienia instruktora wspinaczki. Dzięki temu zwiadowcy będą mogli przekazywać wiedzę i umiejętności swoim kolegom z brygady w miejscu stacjonowania.


Tekst i Foto: kpt. Bartłomiej NowakowskiMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych