BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
Rozpoczęła się certyfikacja III zmiany PKW ŁOTWA
15.05.2018
14 maja w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej rozpoczęła się ocena stopnia wyszkolenia sił wydzielonych do III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa.

Ćwiczenie taktyczne (certyfikujące) z wojskami pk.: DŹWINA-18 to ostatni etap przygotowań żołnierzy do wyjazdu w rejon wykonywania zadań na terenie Łotwy zgodnie z ich przeznaczeniem w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana do III zmiany PKW Łotwa wystawi pododdział w sile kompanii czołgów z  plutonem remontowym i zabezpieczenia (ponad 170 żołnierzy) pod dowództwem mjr Arkadiusza Skórnóga. Polski kontyngent wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO (eFP-ang. Enhanced Forward Presence). Oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia, Hiszpania, Słowacja, a od czerwca dołączą jeszcze Czesi.

Należy dodać, że 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana jest jedyną jednostką wojskową która ściśle współdziała z  Batalionową Grupę Bojową utworzoną w Bemowie Piskim oraz ma status jednostki dającej swój wkład do eFP delegując siły i środki do Batalionowej Grupy Bojowej na Łotwie.

 Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii oraz rejonie Morza Czarnego, była jednym z najważniejszych postanowień szczytu NATO w Warszawie z 2016 roku.Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka
Foto: ppor. Maciej Wrotniak

15 Brygadda Zmechanizowana


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych