BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
Powitanie II zmiany PKW Łotwa
03.07.2018
W poniedziałek, 02 lipca na placu apelowym w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej powitano żołnierzy, którzy wrócili z Republiki Łotewskiej, gdzie przez ponad 6 miesięcy pełnili służbę w ramach II zmiany PKW.

„Naszą obecnością na wschodniej flance Sojuszu północno – atlantyckiego spełniliśmy obowiązek nie tylko względem naszej Ojczyzny, ale również sojuszników, wypełniając jak najlepiej zadania powierzone nam przez przełożonych, stojąc na straży wspólnego bezpieczeństwa" – powiedział podczas ceremonii powitania mjr Leszek Woźny, dowódca II zmiany PKW Łotwa.

Podczas uroczystości, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele wojska, władz województwa warmińsko – mazurskiego, samorządu braniewskiego oraz rodziny żołnierzy powracających z misji, podpisano protokół o przekazaniu kontyngentu z podporządkowania Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w podporządkowanie Dowódcy Generalnego RSZ. Dokument podpisali: w imieniu Dowódcy Generalnego płk Dariusz Kryński i płk Daniel Butryn reprezentujący Dowódcę Operacyjnego RSZ.

- Dziękuję Wam za reprezentowanie 16 dywizji, 9 brygady i sił zbrojnych w sposób godny żołnierza polskiego – mówił gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

W trakcie uroczystości dowódca II zmiany PKW mjr Leszek Woźny wręczył wyróżnionym osobom i przedstawicielom samorządu, symboliczne pamiątki z Łotwy. Były to m.in. flagi z certyfikatami, które przez 6 miesięcy towarzyszyły żołnierzom w pełnieniu misji i powiewały na masztach w tamtejszej bazie.

Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów II zmiany PKW Łotwa i 9BBKPanc.


***

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie to część rozlokowanej w tym kraju na mocy decyzji szczytu NATO w Warszawie, batalionowej grupy bojowej Sojuszu pod kanadyjskim dowództwem  ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence). Od kwietnia 2017 roku w Polsce, m.in. w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Podobne struktury ulokowano także w Estonii, na Litwie i Łotwie. Pierwsza i druga zmiana PKW Łotwa utworzone zostały na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Za pierwszym i drugim razem 9 brygada z Braniewa skierowała na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Czas rotacyjnej służby wyniósł 6 miesięcy i właśnie się skończył. Po uroczystości w Braniewie żołnierze spotkali się z rodzinami i udali się na zasłużony odpoczynek.

GALERIA
 

Tekst: Marta Hajkowicz

foto: Marta Hajkowicz, chor. Zbigniew Malinowski

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych