BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
Bohaterowie 15.Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego
10.07.2018
Dwaj żołnierze 15. Pułku Przeciwlotniczego dokonali bohaterskich czynów, ratując życie potrzebującym osobom.

St.szer. Przemysław GRZYB (na zdjęciu z lewej strony) w dniu 03.06.2018r. wracając wraz z żoną i córką do Elbląga przed miejscowością Maków Mazowiecki był świadkiem wypadku drogowego. Żołnierz po zauważeniu wypadku natychmiast zatrzymał w bezpiecznym miejscu swój pojazd, żonie nakazał wezwać pomoc poprzez numer alarmowy, następnie ruszył do poszkodowanych w wypadku osób. W rozbitym samochodzie znajdowało się czterech poszkodowanych mężczyzn łącznie z kierowcą. st. szer. Grzyb zabezpieczył miejsce wypadku z uszkodzonego pojazdu wyrwał akumulator i ugasił pożar, następnie przy zachowaniu swojego i innych osób bezpieczeństwa przystąpił do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. W tym celu wydostał ich z pojazdu i przemieścił w bezpieczne miejsce gdzie udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej, aż do przybycia uprawnionych służb ratunkowych. Dzięki postawie żołnierza oraz udzielonej przez niego pomocy czynności życiowe poszkodowanych zostały podtrzymane do czasu przybycia służb medycznych co przyczyniło się do pozostawieniu ich przy życiu.

St.szer. Andrzej RZĘDZIAN (na zdjęciu z prawej strony)  w dniu 16 czerwca około godziny 10:15 przebywający w tym czasie na urlopie wypoczynkowym udzielił pomocy kobiecie. Żołnierz będąc w mieście zauważył kobietę, która zasłabła i straciła przytomność. St.szer. Rzędzian zawiadomił służby ratunkowe następnie przystąpił do udzielania pomocy poszkodowanej czym przyczynił się do uratowania życia ludzkiego. W związku z zaistniałym zdarzeniem na ręce Dowódcy Pułku wpłynął list z podziękowaniem od poszkodowanej:      

"W imieniu swoim pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy szczególnych podziękowań p. Andrzejowi Rzędzian za udzieloną pomoc i opiekę do chwili przyjazdu służby medycznej. W dniu 16 czerwca 2018r. uległam wypadkowi, Pan Andrzej Rzędzian wraz z żoną będąc świadkami zdarzenia udzielili mi profesjonalnej pomocy. Dziękuję bardzo za okazaną pomoc, a Panu gratuluje godnego pochwały pracownika."

Tekst : mjr Grzegorz Łapiński

Zdjęcia: mł. chor. Tomasz Witkowski

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych