BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
Wstępna konferencja do ćwiczenia TUMAK-18
10.07.2018
W Dowództwie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej trwają przygotowania do przeprowadzenia ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. TUMAK-18.

10 lipca zgodnie z harmonogramem przygotowania ćwiczenia taktycznego z wojskami w Dowództwie 16.DZ odbyła się wstępna konferencja planistyczna. W ramach konferencji Szef Zespołu autorskiego płk Piotr Fajkowski zapoznał członków zespołu z wytycznymi Dowódcy 16.DZ do przygotowania ćwiczenia oraz z projektem koncepcji przeprowadzenia ćwiczenia. W ramach prac członkowie zespołu autorskiego i przedstawiciele jednostek wojskowych dywizji dokonali przeglądu celów, zagadnień szkoleniowych, zakresu zgrywania systemów walki oraz przebiegu poszczególnych części i etapów ćwiczenia. Ustalono skład głównych  ćwiczących i pozostałych uczestników ćwiczenia oraz dokonano podziału rejonu ćwiczenia pod względem realizacji planowanych epizodów taktycznych i ogniowych.
Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. TUMAK-18 jest częścią składową największego tegorocznego ćwiczenia realizowanego przez Dowództwo Operacyjne RSZ pod kryptonimem ANAKONDA-18. W ramach ćwiczenia realizowanego w listopadzie w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko 9 Brygada Kawalerii Pancernej, wzmocniona przez dwa bataliony czołgów armii amerykańskiej i  wsparta pododdziałami 11 pułku artylerii i 15 pułku przeciwlotniczego będzie realizowała zadania taktyczne i ogniowe w obronie. Ćwiczenie to jest głównym przedsięwzięciem szkoleniowym Dowódcy 16 DZ i jednocześnie sprawdzianem zdolności 9 BKPanc. do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Sama konferencja jest formalnym rozpoczęciem procesu przygotowania dowództwa dywizji do przeprowadzenia ćwiczenia. Kolejne spotkanie zespołu autorskiego, w ramach Głównej Konferencji Planistycznej zaplanowano na sierpień 2018.

Tekst: płk Piotr Fajkowski

Zdjęcia: ppor. Karol Frankowski

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych