BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
Przygotowania do pokazów z okazji Święta Wojska Polskiego
08.08.2018
Zgrupowanie "Wesoła" ruszyło pełną parą. Żołnierze przygotowują się do pokazu dynamicznego i statycznego z okazji Święta Wojska Polskiego.

W 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie – Wesołej zrobiło się bardzo tłoczno. Od 7. do 14. sierpnia szkolić się tam będą pododdziały wyznaczone do pokazu dynamicznego i statycznego, który 15 sierpnia uświetni Święto Wojsko Polskiego w centrum Warszawy.

Pierwszy raz Defilada przebiegnie inną trasą. Zamiast Alei Ujazdowskich żołnierze przemaszerują Wisłostradą. „Defilada jest szczególna bo odbędzie się w roku który przypada na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Zgrupowanie i szkolenie będzie podobne do lat ubiegłych, będzie nowe miejsce defilady, ale nie będzie to utrudnieniem, bowiem opracowano nowy plan przerzutu sprzętu.” – mówi Dowódca 1.BPanc. gen. bryg. Jan Rydz, który jest jednocześnie Dowódcą Zgrupowania.

Przygotowań będzie więcej, większe zaplecze socjalne, więcej pojazdów w parku sprzętu technicznego, więcej grup do przeszkolenia, ale specyfika będzie podobna do lat poprzednich, dostaliśmy takie zadania i je wykonujemy. Wykorzystujemy przy tym przestrzeń, która była niezagospodarowana rok temu. Miejsca jest dużo, więc poradzimy sobie z tym bez problemu” – powiedział ppłk Waldemar Pawelec, Zastępca Dowódcy Zgrupowania.

Oprócz pokazu dynamicznego, który pierwszy raz przebiegnie przez Wisłostradę przybyli goście będą mogli również podziwiać sprzęt wojskowy na Błoniach Stadionu Narodowego oraz w Radzyminie. 15 sierpnia to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu żołnierskim, dlatego możemy być pewni, że atrakcji nie zabraknie.

GALERIA

Tekst i zdjęcia: ppor. Karol Frankowski

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych