BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
IX Międzynarodowego Festiwal  Filmów Historycznych i Wojskowych
23.10.2018
Dokument Pana Petro Aleksowskiego pt. Przerwana Misja opowiada o losach sierżanta rezerwy Franciszka Jurgielewicza, byłego żołnierza, a aktualnie pracownika RON z 15 pułku przeciwlotniczego w Gołdapi.

22 października w Centrum Sztuki Fort Sokolnicki rozpoczął się Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych. Jednym z filmów prezentowanych na powyższym festiwalu jest dokument reżysera Petro Aleksowskiego pt. „Przerwana Misja” opowiadający o losach żołnierza z 15 pułku przeciwlotniczego, sierżanta rezerwy Franciszka Jurgielewicza. Festiwal od dawna skupia się na łączeniu filmów o tematyce historycznej i filmów patriotyczno-obronnych, zwłaszcza wojskowych, które poświęcone są międzynarodowym misjom różnych armii świata.

Podczas pierwszego dnia Festiwalu zostały przyznane nagrody. Film Pana Petro Aleksowskiego otrzymał Srebrną Szablę, jako nagrodę główną w kategorii najlepszy film wojskowy. Jednym z gości zaproszonych na Festiwal był również Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski, który wręczył zwycięzcy nagrodę.

W trakcie swojego przemówienia wspomniał o wsparciu jakie udzielane jest żołnierzom poszkodowanym w misjach poza granicami kraju.

Ofiarność Wasza  owocuje uznaniem ze strony międzynarodowej społeczności, wdzięcznością zwykłych ludzi, którzy widząc biało-czerwona flagę czują się bezpiecznie i z nadzieją patrzą na przyszłość swoich dzieci. Wszyscy zasługujecie na najwyższy szacunek, pamięć i wsparcie, na które, zawsze możecie liczyć – zakończył swoje przemówienie generał Sokołowski


Tekst: mjr Marek Nabzdyjak

Zdjęcia: mjr Grzegorz Łapiński

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych