BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
Pamięć o Zawiszaku
25.10.2018
23 października w Myszyńcu odbyła się uroczystość upamiętniająca ś.p. sierż. Mariusza Deptułę.

W siódmą rocznicę śmierci świętej pamieci sierżanta Mariusza Deptuły żołnierze 15 GBZ wzięli udział w uroczystości związanej z odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej Zawiszakowi.

Uroczystości rozpoczęła się Eucharystią w Bazylice Myszyńskiej w intencji zmarłego Mariusza Deptuły i wszystkich ofiar misji wojskowych poza granicami naszego kraju. W mszy udział wzięła wojskowa asysta honorowa z 2 batalionu zmechanizowanego, w którym właśnie służbę pełnił Mariusz Deptuła. Następnie zaproszeni goście w asyście kompanii honorowej i  Wojskowej Orkiestry z Giżycka przemaszerowali do Zespołu Szkół Powiatowych im. ks. Adama Bargielskiego, gdzie zastępca dowódcy 15GBZ, dowódca 2 batalionu zmechanizowanego wraz z rodziną Mariusza Deptuły uroczyście odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą ś.p. Mariuszowi Deptule.

Sierż. Mariusz Deptuła miał 28 lat. Pochodził z miejscowości Bandysie w gminie Czarnia. W wojsku od 2007 roku. Służył w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Wraz z żołnierzami brygady pełnił służbę w Afganistanie podczas X Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Zginął w wyniku eksplozji Improwizowanego Ładunku Wybuchowego w dn. 23.10.2011 roku. Misja w Afganistanie była jego pierwszą. Pośmiertnie został mianowany do stopnia sierżanta i odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu.

Zawsze będziemy mieli w pamięci naszego kolegę Mariusza… „Ludzie żyją tak długo, jak długo inni pielęgnują pamięć o nich myśląc i kochając.”

GALERIA

Tekst i Foto: mł. chor. Piotr Kamiński

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych