BIP
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Aktualności
W Morągu uroczyście pożegnano IX zmianę RSM Afganistan
26.11.2018
23 listopada 2018 roku uroczyście pożegnano IX zmianę RSM Afganistan. Żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej stanowią trzon kolejnej misji, która wyruszy do Afganistanu pod dowództwem pułkownika Piotra Kriese.

Żołnierzy na placu apelowym brygady w garnizonie Morąg żegnały rodziny, dowódcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek, samorządowcy oraz mieszkańcy Morąga. Dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady generał brygady Jacek Ostrowski w swoim przemówieniu podkreślił „(…) wasza postawa i zaangażowanie jakie wykazywaliście w procesie przygotowania do tego bardzo ważnego i odpowiedzialnego zadania, pozwala mi wierzyć, że wykonacie je w sposób wysoce profesjonalny, na możliwie najwyższym poziomie. Wracajcie do Nas wszyscy cali i zdrowi”.

W trakcie apelu nastąpiło również uroczyste przekazanie flagi. Z rąk Inspektora Wojsk Lądowych generała brygady Wojciecha Grabowskiego otrzymał ją dowódca kontyngentu, płk Piotr Kriese. Z życzeniami „żołnierskiego szczęścia” do żołnierzy i zebranych zwrócił się Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Marek Sokołowski, pokreślił duże zaangażowanie i wysiłek swoich podwładnych, jaki został włożony w przygotowania IX zmiany RSM – „Misja wymaga, misja żąda – misja nie uznaje pokory. Panie pułkowniku Kriese, podporządkowany panu kontyngent spoczywa na pańskich barkach i to Pan jest odpowiedzialny za jego funkcjonowanie”.
Następnie głos zabrał płk. Piotr Kriese, który przez następne miesiące będzie dowodził IX zmianą –„(…) Pragnę podkreślić, że dla mnie – dowódcy, stojący tutaj żołnierze są największym kapitałem, a ich bezpieczeństwo jest moim priorytetem. Będę zatem podejmował decyzje niezwykle rozważnie, bo za każdą z nich stoi człowiek i zrobię wszystko abyśmy wszyscy za sześć miesięcy stanęli na tym placu apelowym.
Nie mogło podczas uroczystości zabraknąć elementu pamięci poległych żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej na misji w Afganistanie. Przedstawiciele złożyli wiązanki oraz znicze pod tablicą upamiętniających Naszych żołnierzy.Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie oraz defilada pododdziałów. Następnie żołnierze IX zmiany PKW, ich rodziny oraz zaproszeni goście udali się na wspólny posiłek.


Tekst: st. chor. Mikołaj Błogosławski 20 BZ
Zdjęcia: mł. chor. Krzysztof Matczak 20 BZ

20 Brygada Zmechanizowana


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych